Kaasaegsed võtted:

Voolusöövitus
• Fotopolümer
Akrüülvärvid ja krundid
Värvidest

Sügavtrükk
Ofort
Akvatinta
Metsotinto
Kuivnõel

Kõrgtrükk
Linoollõige
Puugravüür
Puulõige
Pimetrükk

Lametrükk
Litograafia
Monotüüpia
Serigraafia
Koopiatrükk

 

 

 

 

 

 

 

 

Ajaloolised graafika tehnikad

Kõrgtrükk

Linoollõige on graafikatehnika, kõrgtrükimenetlus. Linoleumplaadist lõigatakse uuritsaga välja kohad, mis peavad tõmmisel jääma valgeks. Linoollõiget on erandlikult (E.Viiralt) kasutatud ka sügavtrükimenetlusena (väljalõigatud kohad trükivad).


Ilmar Linnat "Maastik" 1960-ndad Linoollõige

Puugravüür, ksülograafia, kõrgtrükimenetlus. Kujutis graveeritakse uuritsatega (tömppeitlitega) kõvast ja tihedast puidust (nt.okspuust) risti süüd lõigatud plaati. Peamine väljendusvahend  on heledate ja tumedate toonide vahekord: hõredam graveering tekitab tõmmisele tumedama, tihedam heledama pinna. Puugravüüri võttis kasutusele 18.saj. lõpus inglane T.Bewick (1753-1828). Selles tehnikas tehti 19.saj. II poolel (fotomenetluse leiutamiseni) peamiselt raamatute ja ajakirjade illustratsioone ning reproduktsioone.


Eugen Vaino "Viljandi lossivaremed" 1947 Puugravüür

Puulõige, ksülograafia, kõrgtrükimenetlus. Kujutis lõigatakse õõnespeitlitega piki süüd saetud nt. pirni- või pähklipuust plaati. Peamised väljendusvahendid on kontuur ja kontrastne pind. 4.saj-st trükiti Vanadel Idamaadel graveertud puuklotsiga riiet ja u. 7.saj-st Hiinas ka raamatuid. Lääne-Euroopas hakati puulõiget rakendama 14.saj. lõpus, kui oli õpitud paberit valmistama (kalendrid, mängukaardid, pühakupildid, plokkraamatud), Venemaal 16.saj. keskel. Algul viljeldi kontuuril põhinevat (ms. vesivärvidega koloreeritud), seejärel kergelt vormi modelleerivat laadi.


Katsushika Hokusai "Kanagawa hiidlaine" 1823 Puulõige

Pimetrükk on värvitu reljeeftrükk puit-, linool- või muult faktuurseks töödeldud plaadilt.


Mati Metsaviir "Sangaste" 1982 Pimetrükk