Kaasaegsed võtted:

Voolusöövitus
• Fotopolümer
Akrüülvärvid ja krundid
Värvidest

Sügavtrükk
Ofort
Akvatinta
Metsotinto
Kuivnõel

Kõrgtrükk
Linoollõige
Puugravüür
Puulõige
Pimetrükk

Lametrükk
Litograafia
Monotüüpia
Serigraafia
Koopiatrükk

 

 

 

 

 

 

 

 

Ajaloolised graafika tehnikad

Lametrükk

Litograafia ehk kivitrükk, lametrükimenetlus, mille puhul trükivormina kasutatakse peenekristallilist lubjakivist plaati - litograafiakivi ehk litokivi. Kujutis kantakse litokivile vahetult, originaali järgi rasvase värviga paberile joonistatud koopiat vastu litokivi surudes või fotograafiliselt. Autolitograafia puhul joonistab kunstnik kujutise lihvitud litokivile rasva sisaldava tušiga (tušimaneer) või karestatud litokivile pliiatsi või kriidiga (kriidimaneer). Kui kujutis on kivile kantud, töödeldakse selle pinda lahja lämmastikhappegalahusega; kujutis kinnistub kivile ning vaba pind muutub märguvaks. Tõmmise (lito) saamiseks niisutatakse kivi ja kantakse sellele valtsi abil trükivärv; see jääb püsima ainult neisse kohtadesse, kus on kujutis. Pärast seda asetatakse litokivile paber ja litopress surub värvi kivilt paberile.


Jaak Visnap "Reflex" Litograafia

Monotüüpia on graafika tehnika, ka selles tehnikas teos. Kujutis tehakse enamasti õlivärvidega metall-, plast- või klaasplaadile, harilikult saadakse trükkimisel üks tõmmis.


Bob Sercl "Where did we go wrong" Monotüüpia

Serigraafia ehk siiditrükk on trükkimine läbi raamile pinguldatud siidvõrgu, millel on mittetrükkivad osad kaetud kihiga, mis värvi läbi ei lase.


Andy Warhol "Flowers 5 "detail 1970 Serigraafia

Koopiatrükk on graafika tehnika, mille tegemiseks kasutatakse värskelt printerist või koopiamasinast tulnud koopiaid, mille tahm pole veel kinni kuivanud. Asetades koopia tahmaga poole paberile, millele soovitakse koopiatrükki teha, hõõrutakse atsetooni kastetud lapiga pinda, kuni trükitud pind on üle kantud.


Anu Kalm "Itinerarium II" 2007 koopiatrükk